مکتوبات

اعتقاد راسخ استاد جعفری‌تبار این است که قرآن در بردارنده‌ی همه چیز است و به معنای واقعی، رطب و یابسی نیست مگر آنکه در کتاب مبین آمده است. در همین راستا، تمام تلاش علمی و عملی استاد و تمام آثار نگارشی و غیر نگارشی ایشان، حول محور قرآن کریم ایجاد شده است. استاد جعفری‌تبار در کنار نگارش آثار متعدد در زمینه‌ی علوم قدیم و جدید، دستنوشته‌های بسیاری نیز در تفسیر آیات دارند که بخش کوچکی از آن در قالب استخاره به جامعه عرضه شده است.


کتاب ها

از میان حجم کثیر نوشته‌های استاد، آنچه چاپ و منتشر شده، از حیث کمیت، بسیار بسیار ناچیز است. ایده‌ی عدم تکرار و پرهیز از نقل نتیجه‌ی تلاش علمای دیگر و تأکید بر نوشتن مطالب بدیع و کشف افق‌های علم روز از قرآن و روایات، سبب خلق آثاری ثمین، متقن و خواندنی گشته است ... ادامه مطالب

مقالات

حجم وسیعی از مکتوبات استاد، به شکل مقالات مستقل در موضوعات متنوع نگاشته شده است. این مقالات در علوم مختلف حوزوی و غیر حوزوی، عمدتا دربردارنده ایده‌هایی بدیع است که با قلمی رسا و همه فهم، به رشته تحریر در آمده است ... ادامه مطالب

اشعار

هر چند که استاد جعفری‌تبار بارها بر این نکته تاکید کرده اند که خود را شاعر نمی دانند و برای دل خود شعر می گویند اما از اشعار ایشان پیداست که دستی بر آتش شعر و ادب دارند. البته واضح است که ایشان در سرودن این اشعار بیش از محصور شدن در وزن و قافیه، بعد معنایی و معرفتی را مد نظر داشته‌اند. ... ادامه مطالب

دستنوشته‌ها

دستخط استاد جعفری‌تبار یک ابداع شخصی است و در نگارش، قواعد ویرایشی مخصوصی دارد که حتی در اوج سرعت در نگارش هم آنها را رعایت می‌کند ... ادامه مطالب

صوت و تصویر


سخنرانی

سخنرانی‌های استاد، بیش از آنکه در قالب وعظ و منبر های مصطلح باشد، در حیطه‌ی جلسات درس و بحث شکل گرفته است. هر چند که اکنون حجم کمی از فایل‌های صوتی موجود، در دسترس ماست اما همین میزان، جهت آشنایی اجمالی با نحوه ورود به مباحث و بیان نظراتشان، مفید خواهد بود. تسلط بر علوم مختلف و در عین حال بیان ساده‌ی مسائل تخصصی آن علوم در کنار دقت و صراحت بیان و پرهیز از لفّاظی، خصوصیت بارز سخنرانی‌های پرمحتوای ایشان است.

ادامه مطالب

تلاوت (صوتی)

القاى معانى و تفسير آيات با توجه به مناسبت‌های روز، اجراى نغمات و موسيقی‌هاى متنوع قرآنى، تلاوت قرآن به قراءات و روايات مختلف تجويدى، طولانى بودن زمان تلاوت، پياده ‏سازى فنون أربعه قرائت و همچنين گشودن ابواب بديع مبتنی بر روایات اهل‌بیت علیهم السلام، از بارزترين ويژگي‌هاى تلاوت‌هاى استاد جعفری‌تبار است. می‌توان شیوه ایشان را در قرائت قرآن روش «تلاوت تفسیری» نامید که در آن نظرات تفسیری خود را بیان می‌کنند.

ادامه مطالب

تلاوت (تصویری)

با توجه به اینکه دأب استاد بر ثبت و ضبط حداکثری آثار موجود از همه‌ی تلاشگران در حیطه‌ی معارف قرآنی است، در اکثر موارد، فایل تصویری تلاوت‌های خودشان را هم ضبط و نگهداری نموده‌اند. هر چند درک فضای جلسات معنوی قرآن و ذکر اهل بیت با حضور در آن میسر می‌شود لکن این فیلم‌ها حال و هوای پر شور حاضران در جلسات تلاوت را کمی بیشتر نشان می‌دهد. که تاثیر به سزایی بر فهم معنا و حس موجود در این جلسات معنوی دارد.

ادامه مطالب

ذکر مکنون

از آنجا که بعضی از فنونی که استاد در تلاوت قرآن از آن بهره می‌گیرد، غیر مرسوم و بعضاً بدیع است، مجموعه ای برای توضیح قطعات تلاوت مهیا شده است. جمعی از شاگردان ایشان، بعد از سالها تتلمذ و استماع تلاوتهای استاد بر آن شدند که در حد بضاعت، با بررسی و تدقیق در این تلاوت ها، ضمن بیان برخی نظرات و دیدگاههای ایشان در خصوص فنون اربعه قرائت قرآن کریم و هنر قرائت، به استماع و تبیین برخی ویژگی های قرائت ایشان بپردازند.

ادامه مطالب

پرسش و پاسخ

پاسخ: اگر کسی تواضع داشت می‌توان در او به دنبال چیزهای دیگر گشت و اگر نداشت اصولا دورش را خط بکش و تصور نکن که او آدم است.
این یک ملاک است، هم برای شناخت خودمان و هم برای شناخت دیگران؛ منتهی ما موظفیم قبل از اینکه بخواهیم دیگران را بشناسیم، خودمان را بشناسیم و این تکلیف ماست برای ساخته شدن.
کسی که می‌خواهد دنیای خودش را تأمین کند به دنبال شناختن دیگران می‌رود اما کسی که واقعا می‌خواهد فی سبیل الله حرکت کند باید به خودش نگاه کند. یکی از پیامهای مهم و سازنده سوره‌ی حجرات این است که اگر خودت عیبی داری به دیگران عیب نگیر ولو آنها گناه بزرگی را مرتکب شده باشند. مگر تو خودت صالح هستی؟! بسیار بسیار مراقب باشید که وقتی هنوز فساد و رذائل اخلاقی در وجودتان هست به دیگران عیب نگیرید.

استخاره

برای سیاسیون جاه طلبی که ماجراهای تأسفبار سال ۹۳ و بعد از آن را طراحی نموده اند، تخریب وجه شهرت استاد جعفری تبار جزء اولین ضروریات فرض شده است! استخاره های دقیق و رهنمودهای مصیب و غیرقابل خدشه ایشان در جزئیترین امور فردی و اجتماعی مردم، مطلبی است که عموم مردم آن را در طول سالها تجربه نموده اند. بیش از سی سال است که بدون دریافت اجری از مردم، این راهنماییهای خالصانه با تأسی به تفسیر آیات قرآن کریم و بدون ذره ای تجسس و دخالت در موضوعات خصوصی مراجعین، انجام شده است و در نتیجه، اتهامات واهی برای پرونده سازی و تخریب ایشان در کنار این سوابق، رنگ می بازد. آغاز نشر اکاذیب و حرکات بی شرمانه و تخریبی علیه روحانیت حقیقی شیعه، نیاز داشت به ایجاد فضای مناسب برای انتشار شایعات و جلوگیری از دسترسی مردم به منابع معتبر. لذا در اولین اقدام، دادسرای ویژه قم، راههای ارتباط مردم با دفتر قطع گردید و در نتیجه این اقدام، سایت آن از دسترس خارج شد. بدینوسیله شرایط برای تحریف واقعیتها و موهوم جلوه دادن نهاد استخاره (گونه ای عملگرایانه از تفسیر قرآن کریم) برای خبیثان دنیاپرست و بی حیا فراهم شد، و شد آنچه شد!!
از آنجا که بعضی مراجعین دفتر، متنهای دقیق و مفصل استخاره را (که همان تفسیر آیات قرآن برای عمل صالح میباشد) می نوشتند شاید حجم اندکی از این مجموعه ارزشمند نزد مردم موجود باشد لکن با تأسف بسیار، اصل متون فراوان این اثر استاد جعفری تبار توسط دادگاه ویژه ضبط شده و بدون هیچ توجیه عقلی و شرعی و قانونی حکم محو آنها صادر گردیده است!! در شرایطی که قدرتمداران، نهایت تلاش خود را برای تحریف واقعیتها و محو مستندات بکار گرفته اند مطالبی که در این قسمت عرضه میشود خوشبختانه مستند به محتوای سایت دفتر استخاره استاد مجید جعفری تبار است که از اواسط سال ۱۳۹۳ از دسترس خارج شد. متن و تصاویر ارائه شده از سایت در زمان برقراری، از آن تهیه شده است.

ادامه مطالب

سایر آثار

از قلم دیگران

در این قسمت، آثاری که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در بردارنده نظرات و ایده‌ های استاد جعفری ‌تبار است اما به قلم ایشان نگاشته نشده است، نمایش داده می ‌شود.تحقیقات تحت اشراف

ارائه‌ی طرح‌های پژوهشی و فرهنگی بدیع و جامع و هدایت تحقیقات حوزوی و دانشگاهی از فعالیت علمی استاد جعفری‌تبار به شمار می‌آید. صرف دقت در عناوین این طرح‌های پژوهشی، نمایان‌گر بدیع بودن آن‌هاست که ناشی از نگاه عمیق نگارنده به موضوعات علمی و اجتماعی می‌باشد